طراحی نما با شیشه
۰۲
خرداد

نحوه طراحی نما با شیشه

در مبحث نحوه طراحی نما با شیشه می توان گفت یکی از بخش هایی از ساختمان که در نظر اول، به چشم بیننده می آید و نشان دهنده ی درون ساختمان است؛ نمای ساختمان می باشد. حتی اگر طراحی داخلی ساختمان به بهترین شکل ممکن انجام شود اما نمای آن جذاب نباشد،  شاید آن چیزی که هست به چشم نیاید.

در سال های گذشته برای نمای ساختمان از بتن، سنگ، گچ و.. استفاده می شده است. اما در سال های اخیر متریال های شیشه ای در انواع مختلف وارد صنعت ساختمان سازی و نمای ساختمان شده اند. نما شیشه ای در متراژ های مختلف ساختمان بکار می رود. برای مثال ممکن است یک ساختمان نمای کلی آن با شیشه طراحی شود و یا ساختمانی دیگر بخشی از آن سنگ و بخش دیگر از شیشه طراحی شود. متریال شیشه باعث شده است معماران و طراحانی که همواره به دنبال تنوع و خلاقیت و نوآوری بوده اند، ایده های خود را در زمینه نمای ساختمان پیاده سازی کنند.  

زیرا متریال شیشه که به همراه آلومینیوم بکار می رود، دارای مقاومت و استحکام بالا است که باعث وارد کردن نور طبیعی به داخل ساختمان و ایجاد فضایی مدرن و مینیمال می شود. بنابراین در این مقاله تیم هوردیس دیزاین تصمیم گرفته است، در مورد ویژگی های نما شیشه ای  مزایا و معایب آن صحبت نموده تا بتوانید برای بکار بردن این نما برای ساختمان خود تصمیم بهتری بگیرید. با ما همراه باشید…

معرفی دکوراسیون داخلی کلاسیک و نئو کلاسیک

 

 

اجرای نمای شیشه ای برای ساختمان

متریال شیشه در نمای ساختمان اگر به درستی و طبق اصول خود طراحی و رعایت شود، بهترین  ایمن ترین نما را خواهید داشت.

برای مثال یکی از اصول مورد توجه در طراحی نمای ساختمان با شیشه، سیستم rain screen می باشد. در این سیستم طراحی به گونه ای است که آب باران به داخل خانه نفوذ نکند. این کار از طریق ایجاد تعادل فشار هوا در فضای بین رین اسکرین خارجی و داخلی صورت می گیرد. به این صورت که دو شیشه را طوری در کنار هم قرار می دهند که بین آنها فضای خالی به نام فاق یا فاق شیشه ای به وجود می آید.  این کار باعث می شود هوایی که در بین این فاق وجود دارد به بیرون کشانده می شود و به نوعی تهویه انجام شود. با این کار، فشارهای موجود از زاویه های داخلی و خارجی فاق  به صورت برابر  هستند. زمانی که فشارهای هوا در بین واشر در وضعیت یکسان قرار دارد؛ دیگر آب نمی تواند به داخل بیاید. و حتی از ورود آب در زمان خراب بودن واشرها جلوگیری می کند.

از اصول های دیگر طراحی نما با شیشه، انتخاب جنس شیشه می باشد. سعی کنید از شیشه های نشکن با مقاومت و استحکام بالا و همچنین میزان مات بودن آنرا در نظر بگیرید. زیرا این نما قرار است فضای خصوصی داخل ساختمان را حفظ کند و به داخل ساختمان دید و چشم اندازی از بیرون نباشد، پس سعی کنید در این مورد وقت کافی و هزینه ی مخصوص کنار بگذارید.

 

 

طراحی نما با شیشه
طراحی نما با شیشه

 

 

 

ویژگی ها طراحی نما با شیشه

شیشه ها در انواع و طیف های مختلفی در بازار وجود دارد که می تواند با توجه به نوع ساختمان و یا کاربری آن منطقه ی مورد نظر خود که می خواهید نمای شیشه ای بکار ببرید، انتخاب کنید.

برای مثال برای ساختمان های تجاری از شیشه های با ضخامت یک چهارم اینچ، برای سیستم های یکپارچه و عایق کاری شده یک اینچ و برای مکان های قوسی شکل از شیشه های یک چهارم اینچی، و برای مکان های مختلف شیشه های متفاوتی طراحی می کنند. پس متوجه شده ایم که انتخاب ضخامت شیشه ها به محیط پروژه بستگی دارد.

هوای داخل شیشه ها یک اتمسفر می باشد و در بعضی از مواقع برای عایق کاری کردن و بهتر شدن وضیعت حرارتی از گاز آرگون در داخل آن استفاده می کنند.

یکی از ویژگی های قابل توجه در مورد شیشه این است که هر چه شیشه دارای ضخامت بالا باشد، انتقال صوتی آن نیز بیشتر خواهد شد.به همین دلیل است که از این نوع شیشه ها در استدیوهای ضبط صدا  یا آزمایشگاه ها و… و حتی در فضاهایی که حرارت و رطوبت بالایی دارند، استفاده می کنند.

همچنین از آنجایی که شیشه متریالی منعطف است، می وان از آن در قالب های مختلف به طوری استفاده نمود که هزینه های اجرای نما و نگهداری از آن کاهش یابد. شیشه به دلیل مدرن بودن آن، خیلی جذاب تر و چشمگیر تر از نما آجری، سنگی و… می رسد. بنابراین انتخاب اکثر معماران و طراحان برای نمای ساختمان های امروزی، متریال شیشه می باشد.

 

 

طراحی نما با شیشه
طراحی نما با شیشه

 

مزایای طراحی نما با شیشه

 • امکان بوجود آوردن فضای خلاق و نو برای معماران و طراحان
 • امکان ارتباط درون ساختمان با دنیای خارج از ساختمان از طریق شیشه
 • کاهش وزن نهایی ساختمان
 • سرعت بالا در اجرای نمای ساختمان
 • امکان آوردن نور طبیعی به داخل ساختمان
 • بالا بردن دید ساکنان داخل ساختمان به محیط بیرون
 • ایجاد جلب توجه برای افراد در حال گذر و…
 • عایق مناسب برای صدا و حرارت و رطوبت و…
 • کاهش هزینه برای ساخت نما
 • دارای تهویه ی مطبوع طبیعی
 • کم شدن بار مرده ساختمان
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر
 • عدم نفوذ اشعه های مضر مانند فرابنفش و…

 

 

 

 

 

معایب طراحی نما با شیشه

 • به دلیل داشتن ضریب بالا برای انتقال حرارت مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش محیط داخلی بیشتر می شود.
 • برای محیط های پر سر و صدا توصیه می شود استفاده نکنید! زیرا شیشه هیچگونه صدایی را نه تنها جذب نمی کند بلکه برگشت نیز می دهد. بنابراین باعث تشدید صداها در محیط داخلی می شود.
 • عضی از انواع شیشه ها مقاومت زیادی در برابر زلزله ندارند، بنابراین اگر بخواهید در متراژ بالا استفاده کنید باید از شهرداری مجوز بگیرید.
 • اگر در شهرهایی با دمای هوای بالا و نسبتا گرم زندگی ی کنید، سعی کند از شیشه استفاده نکنید زیرا شیشه در حرارت بالا تغییر شکل داده و باعث فرو ریختن نما می شود.
 • شیشه ها زود به زود کثیف می شوند، بنابراین باید از افراد متخصص که در ارتفاع کار می کنند، برای این کار استخدام کنند.
 • برای اینکه در فصول گرم از نور خورشیو حرارت بیرون در امان باشید و حتی با وجود رفلکس بودن شیشه، شبها از بیرون به داخل ساختمان دید نداشته باشد، باید از پردهها، شیشه های رنگی و.. استفاده کنید که آنها خود نیز دارای هزینه ای جداگانه هستند.

در ان مقاله سعی کرده ایم، کلیاتی در مورد طراحی نما با شیشه و مزایا و معایب آن صحبت کنیم. اما اگر فکر می کنید برای طراحی نمای شیشه ای ساختمان خود به دنبال یک مشاور اختصاصی و طراح ماهر هستید می توانید از تیم هوردیس دیزاین کمک بگیرید. به این منظور به بخش تماس با مراجعه نمایید.

 

(حذف کلیشه ها در دکوراسیون داخلی)

بازدیدها: 0