آینه کاری
۱۰
شهریور

6 سبک آینه کاری پذیرایی

در چند سال اخیر شاهد استفاده از آینه به عنوان دکوراسیون در پذیرایی و یا دیگر نقاط منزل هستیم. از این رو ما در تیم هوردیس دیزاین مقاله ای جداگانه به توضیح  6 سبک آینه کاری در پذیرایی و ویژگی هایآن  اختصاص داده ایم.

آینه کاری در ایران به یک نوع هنر تبدیل شده است، که اصالت این هنر را می توان در کاخ گلستان، حرم های مطهر ، اتاق آینه و… مشاهده نمود. زیرا آینه به دلیل داشتن قیمت نسبتا بالا بیشتر در قصرها و آرامگاه های بزرگان استفاده می کردند. ولی در حال حاضر می توان در خانه های بازسازی شده یا نوساخت این هنر را مشاهده نمود.

از این رو در ادامه با تیم هوردیس دیزاین همراه باشید تا آینه کاری را به طور کامل شرح و انواع آن را برایتان توضیح دهیم.

اصالت هنر آینه کاری

 

آینه کاری در ایران به قرن دهم هجری برمی گردد. در آن قرن آینه ها را طی سفرها از اروپا به ایران می آوردند. چون در طول سفر این آینه ها شکسته می شد، معماران طی خلاقیتی این آینه های شکسته را برای تزئین نماهای بیرونی بنا استفاده می کردند.

در طی زمان معماران متوجه شده اند که آینه نیز می تواند مانند کاشی به طرح ها و شکل های مختلف هندسی درآورده شود و آنرا در دیگر فضاها استفاده کرد.

آینه کاری هایی که امروزه در فضاهای مختلف از جمله منازل می بینید از این هنر نشات گرفته شده است. و شما می توانید انواع مختلف آینه کاری را در منازل در سقف یا دیوار و یا ستون خانه ببینید. این آینه ها توسط استادکاران در رنگ های مختلف و شکل های گسترده برای منازل در سطوح مختلف گچی، سیمانی، چوبی و یا گلی  استفاده می کنند. پس استفاده از آینه برای هیچ منزلی محدودیت ایجاد نمی کند.

طراحی مدرن آینه کاری منزل

 ویژگی استفاده از آینه کاری در منزل

 • افزایش روشنایی: از آنجایی که آینه منعکس کننده نور می باشد، و چه نور طبیعی و چه مصنوعی را انعکاس می دهد، به نورانی تر کردن فضا کمک می کند. پیشنهاد می شود اگر خانه ی نورگیر خوبی ندارید حتما از آینه در دکوراسیون استفاده نمایید.
 • بزرگ‌تر نشان دادن محیط: آینه به دلیل اینکه انعکاس فضا در آن نشان داده می شود برای منازل و فضاهایی که کوچک هستن بسیار مناسب است زیرا باعث می شود فضا دوبرابر بزرگتر از آنچه که هست نشان داده شود.
 • زیباسازی خانه: آینه به عنوان یک اکسسوری جداگانه باعث زیبایی منزل می شود چه این آینه را به صورت قدی و در شکل های مختلف یا حتی روی کنسول استفاده کنید، چه به صورت دکوراتیو بر روی سقف یا دیوار استفاده کنید.
 • ایجاد نقطه کانونی:  اگر می خواهید فضایی از خانه یا فضایی از پذیرایی و نشیمن به عنوان نقطه کانونی شود، آینه روش خوبی می باشد. این کار باعث می شود نقطه دید کانونی مهمانان به سمت آن جلب شود.
 • پنهان کردن ایرادات دیوار خانه:  شاید فضایی از دیوار دچار نقص و ایرادی شده باشد، با آینه کاری هم می توانید ایده و دکوراسیون جدید به خانه اضافه کنید و هم هزینه ی زیادی را برای تعمیر متقبل نشوید.
آینه کاری
آینه کاری

6 سبک آینه کاری پذیرایی

 • آینه کاری سنتی

 

این سبک آینه کاری از سبک های قدیمی در ایران و یا سراسر جهان می باشد که در دکوراسیون سنتی از آن استفاده می کرده اند. این سبک آینه کاری در سطوح گچی و یا آجری با بکار گیری آینه های مستطیلی کوچک؛ اجرا می شود. این آینه های کوچک زمانی که در کنار هم قرار می گیرند، شکل هندسی بزرگتری از خودشان نشان می دهند. و معمولا برش این آینه ها با دست انجام می شود. این نوع آینه کاری در قصرها و مکان های بزرگ و.. بیشتر دیده می شود.

 

 • آینه کاری مدرن

 

اگر بر روی دیوار پذیرایی منزلی آینه هایی با شکل های پیچیده تری مانند گل و هلال ماه و… مشاهده نموده اید؛  در سبک آینه های مدرن قرار دارند زیرا با دستگاه های برش لیزری شکل می گیرند و هنر آینه کاری مدرن را خلق می کنند. این نوع آینه کاری چون سرعت اجرای بالاتر و شکل و طرح های متنوع تر و حتی قیمت مناسب تر می باشد، در آینه کاری پذیرایی بیشتر دیده می شود.

 

 • آینه کاری کلاسیک

 

این نوع آینه کاری تقریبا شباهت زیادی به آینه کاری سنتی دارد، ولی در سبک کلاسیک بخش های کوچکی از خانه مانند شومینه، ستون دیوار، راهرو، پشت تلویزیون و.. می توان اجرا نمود. آینه های مانند آجری، شش ضلعی، نیزه ای، الماسی، خشتی و.. در این دسته جای می گیرند.

همه چیز درباره ی پتینه کاری

 • آینه کاری دکوراتیو:

 

این نوع آینه ها همانطور که از نامش مشخص است به عنوان یکی از اجزای دکوراسیون منزل و پذیرایی هب کار می رود، و هر بخش از آن مانند رنگ، شکل و نحوه ی اجرا با هماهنگی سایر اجزا و برای زیباتر نشان دادن خانه بکار می روند.

 • آینه کار آبشاری یا بارانی

 

این سبک آینه کاری در دسته ی آینه دکوراتیو می توان قرار داد اما اجرای آن به جهت اینکه از آینه های رنگی مانند مشی، نقره ای، آبی، دودی، برنزی و… بر روی دیوار به شکل آبشار نصب شود، سخت تر و زمان بیشتری می برد، کاربرد و استفاده ی کمتری دارد. این سبک بیشتر برای فضای بالای شومینه و فضاهای خاصی از پذیرایی بکار می رود.

 

 • آینه کاری لوزی:

 

آینه های لوزی شکل به عنوان نماد الماس هم می توان از زیر مجموعه های آینه های دکوراتیو نام برد. ولی بیشتر از آن در راهرو و فضاهایی که ورود باشکوه در ذهن افراد ایجاد کنندف بکار می رود.

  

آینه کاری
آینه کاری

سخن پایانی

آینه کاری با عنوان یک هنر با اصالتی که بیش از 5 قرن می باشد که وارد ایران شده است، به عنوان یک زیبایی مضاعف در خانه های ایرانی در حال حاضر دیده می شود.

در این مقاله از تیم هوردیس دیزاین به سرپرستی حسنا خردمند سعی نموده ایم هنر آینه کاری و انواع آینه کاری و سبک های آن را به زبانی شیوا توضیح دهیم و تجربیاتمان را در اختیارتان بگذاریم. اگر شما نیز پیشنهاد و نظری در این زمینه دارید در پایین مقاله کامنت بگذارید.

بازدیدها: 0