نحوه انتخاب رنگ فرش
۲۲
خرداد

نحوه انتخاب رنگ فرش

نحوه انتخاب رنگ فرش از دغدغه بانوان ایرانی برای دکوراسیون منزلش خود می باشد. زیرا فرش از مهم ترین لوازم دکوراسیون خانه می باشد. و به هیچ عنوان نمی توان از وجود آن صرف نظر کرد. زیرا جلوه ی دکوراسیون منزل را چند برابر کرده و به خانه سبک و روح می بخشد. به همین دلیل طراحان داخلی دکوراسیون را بر مبنای رنگ کف پوش انجام می دهند.

همچنین در کشور ما ایران یکی از دستاوردهای مهم در بازار جهانی فرش ایرانی می باشد، و صنعت فرش در سال های اخیر رشد قابل توجهی از نظر تنوع رنگ، ابعاد و جنس داشته است. و همه ی افراد با هر بودجه و سلیقه و شرایطی می توانند فرش دلخواهشان را از بازار فرش ایرانی بخرند.

البته این تنوع بالا باعث می شود انتخاب فرش برای بعضی از افراد خصوصا در رنگ و نقش آن، دشوار سازد. بنابراین تیم هوردیس دیزاین تصمیم گرفته است در این مقاله از تجربیات خود در مورد انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب، حرف بزند.

نحوه انتخاب رنگ فرش
نحوه انتخاب رنگ فرش

 

نحوه انتخاب رنگ فرش

همانطور که گفته شد فرش که عنصری اصیل در منازل ایرانی می باشد، باید با دقت و طبق اصول خود انتخاب شود تا راحتی و فضایی دلنشین را برای افراد ساکن منزل فراهم آورد. برای اینکار باید فرش با سایر عناصر موجود در فضا همخوانی و تناسب داشته باشد. بنابراین باید عوامل مختلفی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت، توجه شود.

 

 

· متراژ  فضای موردنظر

اگر فضای مدنظرتان متراژ کمی دارد، باید از رنگ های روشن مانند سفید، کرم، طوسی، بژ و…  برای انتخاب فرش بهره بگیرید تا فضا بزرگ تر نشان داده و خفه کننده به نظر نرسد. اگر به طور مثال فضای پذیرایی بزرگ و سقف آن بلند باشد می توان هر رنگی که مدنظرتان است از نوع تیره و یا گرم و شاد استفاده کنید تا منزلتان لوکس به نظر برسد.

علت اهمیت طراحی داخلی

 

· محل مورد استفاده

انتخاب رنگ  فرش به نوع کاربرد آن فضا بستگی دارد. برای مثال برای اتاق پذیرایی یا نشیمن جایی که اکثر اوقات ساکنین خانه در آن به تفریح و سرگرمی و معاشرت می پردازند، باید به سراغ رنگ هایی رفته که حس آرامش و انرژی زیاد را برای استفاده کنندگان پدید آورد.

اتاق خواب نیز محلی برای استراحت و خواب می باشد بنابراین باید از رنگ های آبی، خاکستری، کرم و.. رنگ هایی که حس آرامش به مغز می دهند استفاده کنید و از بکار بردن رنگ های تند پرهیز کنید.

یا برای آشپزخانه از آنجایی که محیط پر ترددی می باشد و طبخ و سرو غذا در آن انجام می شود، توصیه می کنیم به سراغ رنگ هایی بروید که کثیفی را کمتر نشان می دهد. همچنین به دلیل زود به زود کثیف شدن این فرش ها باید بیشتر شسته شوند، سعی کنید از فرش های با کیفیت رنگ بالا و ثابت استفاده کنید.

·تم رنگ فضا

به طور کلی در زمان طراحی داخلی یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی در عناصر اصلی در نظر گرفته و سایر عناصر و اکسسوری ها را تناژی از آن رنگ ها در می آورند. توصیه هوردیس دیزاین این است که برای انتخاب رنگ فرش سعی کنید از تناژ رنگ اصلی یا مکمل رنگ اصلی در نقش و نگار فرش انتخاب کنید. یا اگر در رنگ بندی فضای پذیرایی از تیره به روشن حرکت می کنید سعی کنید برای عناصر از کف رنگ تیره شروع کنید و رنگ های روشن را در بخش های بالایی استفاده کنید.

نحوه انتخاب رنگ فرش
نحوه انتخاب رنگ فرش

 

·سلیقه و خواسته ی شخصی  

شاید از نظر طراح یا اصول طراحی داخلی به طور مثال رنگ طوسی بهترین انتخاب باشد اما چنانچه افراد ساکن در خانه به آن رنگ علاقه ای نداشته باشند، به هیچ عنوان برای انتخاب رنگ فرش توصیه نمی شود. و به جای آن مکمل آن رنگ یا تناژ آنرا در فرش موردنظرتان انتخاب کنید.

 

رنگ خنثی، ترند این روزها برای انتخاب رنگ فرش!

با توجه به بالا رفتن قیمت ها، تعویض فرش ها نیاز به هزینه ی بسیار بالایی دارد. افرادی که از حوصله و بضاعت مالی بالایی برخوردارند می توانند هر چند وقت یکبار به تعویض آن بپردازند. اما در دنیای مدرن امروز و توجه به زیست محیطی باعث افراد بیشتر به دنبال فرشی باشند که نیاز به تعویض در کوتاه مدت نباشند.

فرش هایی که ساده و نقش و نگار کمتر و دارای رنگ های خنثی باشند هیچگاه از مد نمی افتند به همین دلیل در دو سال اخیر فرش هایی با رنگ خنثی بیشترین میزان فروش را دارند.

از دلایل دیگر که رنگ های خنثی با نقش و نگار کمتر فروش بالایی دارد این است که متراژ خانه ها در حال حاضر محدود شده و این فرش ها در بزرگ به نظر رسیدن اتاق ها و ایجاد حس عدم خفگی برای افراد ساکن در خانه باشد.

بنابراین توصیه می شود، رنگ های خنثی و روشن و ساده را در عناصری که  هزینه ی بالایی دارند، بهره بگیرید و سایر عناصر مانند اکسسوری های کوچک و یا رنگ دیوارها را به حالت دلخواه خود در بیاورید.

البته رنگ خنثی به معنی رنگی خسته کننده و بی روح نیست! و در حال حاضر در دنیای مدرن امروز رنگ طوسی به عنوان یک رنگ خنثی بیشترین طرفدار را برای دکوراسیون خانه و محل کار دارد. شاید سادگی بیش از حد را دوست نداشته باشید؛ برای اینکار می توانید از فرش ها با بافت مختلف و یا دارای حاشیه هایی با رنگ های مکمل استفاده کنید.

نحوه طراحی دفتر کار در منزل

 

سخن پایانی

شاید در مرحله ی اول طراحی داخلی یا مراحل آخر به انتخاب فرش دست بزنید. به طور کلی معماران فرش را جزو لوازم جدانشدنی از طراحی داخلی و روح بخش یک خانه می دانند. شاید اینطور به نظر برسد که فرش به عنوان مولفه اصلی دیگر مولفه های طراحی داخلی را تحت تاثیر قرار بدهد. البته از نظر تیم هوردیس دیزاین، سعی کنید ابتدا مبلمان و سایر عناصر اتاق ها را انتخاب و در نهایت سراغ فرش بروید.

 

بازدیدها: 0