۰۵
اسفند

طراحی شومینه در منزل

یکی از وسایل گرمایشی در عین حال تزئینی برای خانه های لوکس یا ویلا در شمال، و حتی برای کافه، شومینه می باشد. انواع شومینه های در طرح های مختلف با کاربری های متفاوت در بازار وجود دارد.

برای اینکه شومینه را در منزل یا کافه و.. به اجرا در بیاورید، باید نکات قابل توجه و استانداردهای طراحی شومینه را از قبل بدانید، و خود را ملزم به رعایت آن کنید. اما این نکته مهم را از قبل بدانید که شومینه به عنوان سیستم گرمایشی اصلی در ساختمان نیست و بیشتر جنبه تزئینی دارد و باعث زیبای بصری در نگاه مشتری ویلا یا … می شود.

 

طراحی شومینه در منزل

یکی از تغییراتی که می توانید به عنوان دکوراسیون  نشیمن ویلا یا تراس، و یا حتی کافه به وجود آورید طراحی شومینه به صورت و سبک های مختلف می باشد. قرار گرفتن در کنار شعله های گرم آتش شومینه در فصل زمستان باعث بوجود اومدن فضای دل انگیز و خاطره ساز به همراه آرامش در بین افراد می شود. انواع مدل های شومینه زیبایی بی نظیری را برای خانه به ارمغان می آورند.

برای اینکار باید از متخصصان اینکار بخواهید، با توجه به موقعیت قرار گیری شومینه در فضای موردنظرتان، شومینه ایی متناسب با آن طراحی کند. بعد از طراحی از اکسسوری های مرتبط مانند صندلی راک، ایجاد کتابخانه و.. در اطراف آن به شومینه زیبایی خاصی ببخشد. برای تزئین اطراف شومینه می توان از لوازم های دیگری مانند چوب، سنگ های تزئینی، میوه درخت کاج و… هم استفاده نمود.

در طراحی شومینه مهم ترین اصل استاندارد بودن دودکش در فضای خانه  می باشد؛  چرا که هر گونه خطایی باعث خروج گازهای سمی حاصل از شعله به بیرون می شود و جان ساکنین را به خطر می اندازد.  البته شومینه های برقی و الکتریکی این قاعده و قانون را شامل نمی شوند.

 

 

 

 

مصالحی مانند سنگ، سیمان، آجر، ورقه های آهن و… در ساخت شومینه ها استفاده می شود که در بین مدل های متفاوت امروزی مدل شومینه سنگی و شومینه برقی از محبوبیت زیادی برخوردارند و شما می توانید با توجه به میزان بودجه خود، متریال مورد استفاده برای ساخت شومینه را انتخاب نمایید.

 شومینه در واقع تشکیل شده از دو قسمت منقل و کوره می باشد. قسمت منقل شومینه ها در انواع مختلف مانند هیزمی، گازی و برقی متفاوت می باشد. جزء دیگری به نام دمپر نیز در قسمت ورودی کوره وجود دارد که باعث می شود گرمای زیادی از فضا خارج نشود. قطعه ی دمپر در فصل بهار و تابستان به وسیله ی زنجیری مسیر دودکش به داخل شومینه را می بندد تا از ورود باد به قسمت کوره جلوگیری کند.

در مورد شومینه های گازی، به دلیل خطرناک بودن گاز شهری رعایت مسائل ایمنی در مورد شیر گاز، مخصوصاً ترموکوپل که در هنگام ورزش جریان باد، جریان گاز را خاموش می کند، اهمیت زیادی دارد.

کم خطر و ایمن ترین نوع شومینه های موجود در بازار، شومینه های برقی می باشند. عملکرد شومینه های برقی به این صورت است که شعله های دکوراتیو ایجاد کرده و به همراه فن، هوای گرم را به بیرون هدایت می کند.

 

 

 

 

انواع شومینه کاربردی در ساختمان

 

شومینه ها از لحاظ سبک به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • مینیمال: این سبک شومینه ها دارای فرم ساده و متنوع در هارمونی رنگ های مختلف و زیبا است، که معمولا به شکل های مستطیلی و چهارگوش وجود دارند. سوخت مصرفی این نوع از شومینه ها با الکل و برق است و با آن روشن می شوند.

 

  • کلاسیک: شومینه های به طرح کلاسیک توسط استادکاران در همان محل ساخته می شوند و همان طور که از نام آن مشخص است، دارای طرح های پر نقش و نگار و به صورت چوبی، سنگی، گچی و… کار می شوند.

 

  • روستایی: شومینه های قدیمی و روستایی که حس بکر و تازه ای را فراهم می آورد، از قاعده خاصی در ساخت آن پیروی نمی کند.  متریال های بکار رفته در ساخت این نوع شومینه بدون پردازش و به صورت خام در محل مورد نظر ثبت می شوند.
  • مدرن: طراحی مدرن در هر عرصه ای حرف اول را می زند که طراحی شومینه نیز از این قاعده مستثنی نیست. طرح های شومینه مدیرن بسیار چشم نواز و در عین مینیمالیست بودن بسیار لوکس هستند و برای منازل مدرن طراحی شده اند.

 

 

شومینه ها از لحاظ سوخت به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • شومینه هیزمی: این نوع شومینه‌ با استفاده از چوب و هیزم روشن می‌شود و گرما تولید می‌کند. از این نوع شومینه در خانه های ویلایی یا خانه های ییلاقی کشور طراحی می شود. مناسب سبک منازل آپارتمانی نمی باشد.

  • شومینه گازی: شومینه ی گازی مانند بخاری گازی برای هر نوع محیطی از جمله فضاهای بزرگ مناسب می باشد. برای طراحی این نوع شومینه حتما باد دودکش نصب شود تا گازهای سمی حاصل از سوخت اتان خارج شوند.

  • شومینه الکتریکی (برقی): این طرح شومینه با بدنه‌ای فلزی و گرمایشی با جریان الکتریسیته است. نور این شومینه‌ها زرد و قرمز است و جنس شعله‌ها از پارچه است. از معایب این شومینه‌ها می‌توان به مصرف الکتریسیته زیاد و عدم تماشای شعله‌های آتش اشاره کرد.
  • شومینه الکلی (اتانولی): معمولا ترکیبی از شیشه و استیل هستند و شامل سینی مخصوص آتشدان و صفحه محافظ است.  تنها گرما تولید می‌کند و نیاز به دودکش ندارد. بعضی از شومینه‌های الکلی قابلیت جابه جایی داشته و به نصب نیز احتیاج ندارند.

 

 

برای طراحی شومینه در فضای منزل یا محیط کارتان باید از متخصصان این کار کمک بگیرید. زیرا آنها می توانند بر اساس دکوراسیون مد نظرتان ایده ای سازگار با شرایطتان به شما بدهد. زیرا طراحی شومینه به عنوان نقطه کانونی در فضاهای مختلف می تواند انتخاب بسیار عالی برای چشم نوازی و ایجاد آرامش باشد. برای اینکار می توانید از تیم هوردیس دیزاین برای ویلا یا منزلتان در شمال کشور، کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر به بخش ارتباط با ما مراجعه نمائید.

بازدیدها: 0