علت اهمیت طراحی داخلی
۱۸
خرداد

علت اهمیت طراحی داخلی

در این مقاله از هوردیس دیزاین به علت اهمیت طراحی داخلی می پردازیم. طراحی داخلی سابقه ی حدودا 100 ساله دارد. در دهه 1940 توسط برخی از افراد که خدماتی به همین شکل به طبقه مرفه جامعه ارائه می دادند، عنوان های طراحی داخلی و طراح داخلی مطرح شده بود. بعد از جنگ جهانی دوم و درست در زمانی که اقتصاد کشورها رونق گرفت و ساختار و چیدمان فضای ساختمان ها، هتل ها، ادارات، فروشگاه ها، مدارس و.. به چشم می آمد، طراحی داخلی اهمیت زیادی یافت. و بعد از آن هرچه ساختمان ها با مصالح متنوع تر و با تکنولوژی بهتر و استانداردهای موردنیاز بنا می شد، طراحی داخلی نیز تخصصی تر شد.

رسالت طراحی داخلی این است که افراد چه در منزل و چه در محیط کار راحت و شاد باشند. و هر فضا طوری طراحی شود که نسبت به کارکرد آن سنخیت داشته باشد. متتخصان طراحی داخلی با خلاقیت، برنامه ریزی، مدیریت؛ فضاهای خارق العاده و سبک های جدید را خلق می کنند، که همه ی افراد در آن فضا بتوانند انرژی موردنیاز و راحتی و شادابی خود را از آن بگیرند.

 

علت اهمیت طراحی داخلی
علت اهمیت طراحی داخلی

 

 

در واقع طراحان داخلی فضاهای داخلی و چیدمان وسایل و رنگ ها را طوری مدیریت می کنند که بهترین بازدهی روانی و فیزیکی برای افراد داشته باشد. و یک نسخه یکسان برای همه ی فضاها نمی پیچند! طراحی داخلی هر فضا با توجه به ابعاد، وضیعت آب و هوا و منطقه جغرافیایی، نوع کاربری فضا، تعداد افراد ساکن در آن فضا و… انجام می شود. شاید از نظر یک غیر متخصص و بیننده این باشد که معماران فقط وسایل را چیدمان می کنند، در صورتیکه اینطور نیست و همه ی این چیدمان ها در کنار اصول و قوانین و استانداردهای معماری و مبانی زیباشناسی و در نظر گرفتن جنبه های احساسی افراد،  انجام می شود.

البته زندگیِ مدرن امروزه باعث شده نیاز به طراحی داخلی بیشتر از قبل پر اهمیت شود، زیرا افزایش جمیعت و در نتیجه اراضی کم و زندگی در واحد های آپارتمانی با متراژ کوچک زیاد شده است. به همین جهت طراحان داخلی برای رفاه بیشتر افراد ساکن در منزل و با در نظر گرفتن تعداد افراد خانواده و نوع جنسیت آنها فضای داخلی منزل را طوری طراحی می کند که افراد بیشترین بازدهی را از نظر روانی و جسمی داشته باشند.

سبک مینیمال چیست؟

 

علت اهمیت طراحی داخلی

پس تا به اینجا به ضرورت طراحی داخلی منازل، دفاتر کاری و.. پی برده اید. در ادامه به مزایا و ویژگی های مهم طراحی داخلی اشاره می کنیم. فقط این را بدانید که طراحی داخلی در نهایت چیدمان اشیاء و فضای منزل به بهترین حالت ممکن می باشد.

  • ایجاد فضایی راحت و دنج

حتما در زندگی مدرن امروز و درسبک های مختلف زندگی مانند فنگشویی به این اصل مهم پی برده اید که اگر می خواهید زندگی راحتی داشته باشید و در محل زندگیتان عملکردتان بالا برود و روحیه ی خوبتان همیشه حفظ باشد؛ از شلوغی بپرهیزید. طراحی داخلی باعث می شود با بکارگیری رنگ ها، گچ بری ها، نورپردازی ها و چیدمان وسایل طبق فضای موردنظر و طبق استانداردهای معماری از شلوغی دوری کنید. و در نتیجه یک فضایی راحت و دنج که تمامی خواسته هایتان را از یک خانه و یا محل کار اجرا نموده اید، داشته باشید.  

 

علت اهمیت طراحی داخلی
علت اهمیت طراحی داخلی

 

 

 

  • نشان دهنده نوع کاربری فضا و سبک شخصیتی

اجازه دهید با یک مثال شرح دهم، فرض کنید وارد کافه ای می شوید، انتظارتان از یک کافه چگونه است؟ دقت کرده اید بعضی از کافه بدجور به دلتان می نشیند؟ دو کافه را در نظر بگیرید که یکی از آنها با سبکی کلاسیک و میز و صندلی های سلطنتی و … مزین شده است و دیگری کاملا به سبک مدرن و پر از اکسسوری های کتاب و… ترجیحا هر کدام از آنها را در حالت مختلف روحی خود انتخاب می کنید.

اگر شما فردی اجتماعی و دارای مهمان های زیادی در طول هفته باشید، سعی می کنید در طراحی داخلی پذیرایی چیدمان مبلمان و طراحی فضا به گونه ای باشد که بیشترین افراد در آن جای گیرند، و یا اگر عاشق گیمر و تلویزیون باشید کاناپه ها و مبلمان راحتی را طوری طراحی می کنید که بهترین دسترسی را با تلویزیون داشته باشید.

 

  • صرفه جویی در انرژی و زمان

طراحی داخلی باعث می شود منزل یا محیط کار به گونه ای طراحی شود که دسترسی به هر یک از فضاها به گونه ای باشد که افراد کمترین اتلاف وقت را داشته باشد. و همچنین با قرار دادن پنجره های دوجداره، موکت پوش کردن و.. و دیگر راهکارهای معماری براساس فضای مدنظر باعث می شود کمترین انرژی سرمایشی و گرمایشی تلف شود.

علت اهمیت طراحی داخلی
علت اهمیت طراحی داخلی

 

  • طراحی اختصاصی و برآورده کردن نیازهای افراد ساکن

هر خانواده ای و یا هر فردی در محیط کار خود شخصیت جداگانه و کارهای مختص به خود را دارد. در نتیجه طراحی داخلی که با اختصاص به هر فرد انجام می شود، باعث شده تمامی نیازهای افراد یک خانواده برآورده شود. برای مثال در یک خانواده چهار نفره ممکن است یک فرزند کنکوری، یک مادر خیاط، پدر شاغل و دور از خانه و.. باشد. در نتیجه طراحی هر اتاق خواب با توجه به کاربری هر فرد از اتاقش و یا نحوه قرارگیری تلویزیون برای عدم حواس پرتی فرزند و یا طراحی اتاق خیاطی و چرخ خیاطی و پرو برای مادر خانه که مشتریانش به او مراجعه می کنند، به گونه ای باشد که بهترین عملکرد و بازدهی بدون مزاحمت برای هر یک از افراد خانواده به وجود آید.

  • نشان دهنده ی سبک دکوراسیون مورد علاقه

شاید شما به یک سبک از دکوراسیون مانند مدرن، کلاسیک، مدیترانه ای، نئوکلاسیک و… علاقه مند باشید. هر سبک رنگ و چیدمان و وسایل مختص به خود را دارد و نمی توان از هر سبکی یک وسیله و چیدمان را اجرا نمود. در نتیجه با طراحی داخلی می توانید سبک مورد علاقه ی خودتان که نشان دهنده شخصیت و ویژگی های درونتان می باشد، را به نمایش بگذارید.

نحوه طراحی دفتر کار در منزل

 

 

 

سخن پایانی

همانطور که جراحی کردن قلب را به یک متخصص قلب می سپرید، طراحی کردن اصولی داخل فضاها را باید به متخصصان طراحی داخلی بسپارید. شاهد نتایج موثرتر و بهتری خواهید بود. اما بعضی از افراد به دلیل عدم توانالیی مالی نمی توانند از طراحان داخلی کمک بگیرند. این افراد می توانند با مراجعه به سایت هوردیس دیزاین و مطالعه مقالات معماری خودشان دست به کار شوند. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی در این خصوص داشته اید، به بخش تماس با مراجعه نمایید. شما می توانید ایده ها و طرح هایتان را با تیم هوردیس دیزاین به سرپرستی حسنا خردمند در شمال کشور، در میان بگذارید و و بدون نگرانی نظراتتان را بیان کنید.

بازدیدها: 0