۰۷
اردیبهشت

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی!! اکثر ماها زمانی که چشم به جهان گشوده ایم، به دیدن دکوراسیون سنتی در خانه هایمان عادت کرده ایم. از این رو اکثر افراد به دلیل اینکه حس آرامشی که از گذشته با دیدن دکوراسیون سنتی ایران در ناخودآگاه ما ثبت شده است، علاقه داریم در کنار دکوراسیون مدرن که این روزها روی مد و بروس قرار دارد، دکوراسیون سنتی نیز داشته باشیم.

خیلی از افراد فکر می کند تلفیق سبک دکوراسیون سنتی و مدرن در کنار هم ممکن جالب نباشد و ببینده خیلی زود دلزده شود. در صورتی که اگر این کار را به کاردان بسپارید یا خودتان از اصول های اولیه چیدمان تلفیقی مدرن و سنتی بدانید، باعث می شود زیباترین سبک را در کنار یکدیگر داشته باشید.  برای این منظور المان ها و عناصرهایی که مشخص کننده هر دو نوع سبک هستند را بشناسید، و هر دو المان را در کنار هم بررسی کرده و با هم به زیبایی و طبق سلیقه خود تلفیق کنید.

به همین منظور تیم هوردیس دیزاین ابتدا به تعریف اختصاصی از هر دو سبک تلفیقی سنتی و مدرن می پردازد، و سپس چند پیشنهاد اصولی برای ترکیب این دو سبک برایتان شرح می دهد. با ما همراه باشید…

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی
تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون مدرن در طراحی داخلی چیست؟

سبک مدرن در طراحی داخلی از المان ها و وسایل های مینیمال بهره می برد. در این سبک سعی می شود از رنگ های خنثی مانند طوسی، سفید و.. استفاده شود. همچنین از وسایل های اضافه و وسایلی که ممکن است سالی یکبار نیز از آن استفاده نشود، در دکوراسیون بکار نمی برند. بنابراین در این سبک همه چیز ساده و در کمترین هارمونی رنگ و وسایل قرار می گیرد. البته در این سبک از وسایل ها و تجهیزات الکتذونیکی روز دنیا بهره می گیرند که افراد ساکن در کمترین زمان بالاترین عملکرد را داشته باشند.

دکوراسیون سنتی ایرانی در طراحی داخلی چیست؟

المان های بکار رفته در طراحی دالی به سبک سنتی، نشان دهنده فرهنگ، عقاید، آداب زندگی گذشته و… می باشد. در سبک سنتی برخلاف سبک مدرن از مواد ها و المان ها و الگوهای پر نقش و نگار و با رنگ هایی گرم و مختلف و طبیعی یا الهام گرفته شده از طبیعت، می باشد. در سبک سنتی از اشکال هندسی و نقش ها مختلف مانند گچ بری های زیبا برروی سقف و دیوار و حتی آینه های دکوراتیو و.. با طرح های منظم استفاده می کنند.

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی
تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی

 

تلفیق دکوراسیون سنتی با مدرن در طراحی داخلی

قرار دادن دو المان متفاوت و متضاد در کنار هم در دکوراسیون داخلی کنونی، بسیار چشم نواز می باشد. اما به شرطی که این دو المان از لحاظ رنگ و متریال دارای هارمونی باشند. تا حدودا 15 سال پیش سبک دکوراسیون همه ی خانه های ایرانی به صورت سنتی بوده تا اینکه دکوراسیون مدرن وارد طراحی داخلی خانه های ایرانی شد. و اکثر دکوراسیون های جدید سبک مینیمال و مدرن به خود گرفته اند. اما مدتی ست که با عوض شدن تفکر افراد، تصمیم دارند در گوشه ها و فضاهی از خانه حس اصالت ایرانی و دکوراسیون سنتی را در آن مرتبط با دکوراسیون مدرن جای دهند. همانطور که گفته ایم چیدمان این دو سبک در کنار هم بسیار شیک و چشم نواز خواهد بود زمانی که همه چیز روی اصول خود پیش برود.

اصول تلفیق دکوراسیون سنتی با مدرن در طراحی داخلی

·       پذیرایی یا نشیمن

پذیرایی از قسمت های مهم برای دکوراسیون به شما می رود. زیرا بیشترین جایی که افراد در طول روز با آن ارتباط دارند، این قسمت می باشد.

 تیم هوردیس دیزاین در رابطه با انتخاب مبلمان پیشنهاد می کند، یک دست مبلمان به رنگ خنثی مانند سفید یا طوسی روشن که نشان دهنده سبک مدرن است با کوسن های رنگی که نشان دهنده سبک سنتی است در فضای نشیمن که در جلوی آن فرشی سنتی ایرانی با رنگ های گرم پهن است، بچینید. البته سه رنگ فیروزه ای، سفید و لاکی در فضای چیدمان مبل و کوسن و فرش می تواند زیبایی چشم نوازی را ایجاد کند.

همچین می توان برای تی وی روم یا اتاق نشیمن نیز از کاناپه های تیره با فرش سنتی رنگی بکار ببرید. در فضای کنار و پشتی تلویزیون از کتابخانه ای با طرح چوب و تیره استفاده کنید که تلفیق بسیار زیبایی از هنر سنتی ایرانی و مدرن پدید خواهید آورد.

برای فضای اتاق پذیرایی نیز می توانید از دو سرویس مبل با رنگ های گرم و کوسن های با پارچه های سنتی و.. تهیه کنید. برای جلومبلی و عسلی نیز می توانید از المان چوب با رنگ خنثی به عنوان المان مدرن بهره ببرید. اگر می خواهید فضا بیش از حد شلوغ نشود از فرش مدرن استفاده کنید و در ازای آن از پارچه ها اصیل ایرانی یا تابلوهای ایرانی به عنوان دیوارکوب استفاده کنید. در فضای پذیرایی اگر جایی را برای احداث شومینه دارید، حتما در آن یک شومینه مدرن به همراه اکسسوری های سنتی ایرانی استفاده کنید.  و گوشه های خالی دیگر در اتاق پذیرایی یا نشیمن از گل و گلدان های طبیعی با رنگ شبز بهره ببرید.

یک نوع چیدمان مبلی که هم برای نشیمن و هم پذیرایی، تیم هوردیس دیزاین پیشنهاد می کند؛ که یک دست مبل چرم قهوه ای ک از عناصر مدرن است که در روبروی آن صندوقچه ای قدیمی به عنوان جلومبلی قرار دارد، استفاده کنید. در این طرح سعی کنید از فرش سنتی یا یک گلیم زیبا به همراه صندلی راک یا یک صندلی چوبی استفاده کنید.

در این دکوراسیون می توانید به راحتی از رنگ ای تند مانند قرمز استفاده کنید، زیرا المان های مدرن مانند مبل مدرن و.. نمی گذارد که فضا آزاردهنده به نظر برسد.

نور مهمترین المان هم در سبک سنتی و هم در مدرن می باشد. سعی کنید از پنجره های بلند با پرده های حریر سفید و با یالان های به رنگ گرم استفاده کنید تا نورهای زیبا از طریق پنجره وارد خانه شود. اگر به عمارت های قدیمی ایرانی مانند کاخ گلستان و.. توجه کنید، آینه کاری و شیشه های رنگی بالاترین جایگاه را در معماری ایرانی دارند. سعی کنید از این المان به طور مناسب در فضاهای مختلف بهره ببرید.

 

 

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی
تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی

 

 

  • اتاق خواب

برای اتاق خواب نمی توان همه نوع ایده ها را به دلیل محدود بودن متراژ و فضا اجرا نمود. در اتاق خواب به سبک تلفیقی می توان از تخت ساده با روتختی مدرن اما با کاناپه ای در کنار آن به رنگ سبز سنتی و شال مبلی سنتی انتخاب نمود. یک قاب عکس مدرن در بالای تخت را از یاد نبرید.  یک فرش گلیم مستطیلی و سنتی با نقش و نگارهای زیبا در وسط اتاق خواب با کف پوش چوبی یا طرح چوب از دیگر المان های دکوراسیون تلفیقی می توان اشاره نمود. کمدهای اتاق خواب از آنجایی که بیشتر به چشم می آید باید ببینید که خودتان کدام سبک را به حالت غالب دوست دارید؟ سنتی یا مدرن؟ اگر دوست دارید بیشتر سبک سنتی قالب شود از کمدها با طرح های سنتی استفاده کنید.

برای فضای مطالعه نیز می توانید از کتابخانه ای با طرح سفید اما با المان هایی سبز و رنگی مانند چراغ مطالعه سبز با صندلی به رنگ زرد و… به کار ببرید.

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی
تلفیق سبک سنتی و مدرن در دکوراسیون داخلی

سخن پایانی

سبک تلفیقی برای افرادی که می خواهند در عین بروز بودن اصالت ایرانی را در خانه ی خود به نمایش بگذارند، بسیار مناسب است. همانطور که متوجه شده اید چیدمان هب سبک سنتی و مدرن خیلی سخت نیست کافی است کمی سلیقه به خرج دهید یا از افراد با تجربه و متخصص در این حوزه کمک بگیرید. تیم هوردیس دیزاین از مشاوره تا طراحی و اجرا همواره همراه شما متقاضیان و همراهان عزیز می باشد. برای اطلاعات بیشتر به قسمت تماس با ما مراجعه نمائید.

بازدیدها: 0