۲۹
فروردین

اصول دیزاین خانه ایرانی

هر چه به تاریخ گذشته ی ایرانیان نگاه می کنیم، متوجه می شویم که هنر و دیزاین شاد جزء جدانشدنی دکوراسیون خانه ایرانی بوده است. در واقع این اصالت همچنان پابرجا مانده و هنر بخش بزرگی از زندگی ایرانیان را تشکیل می دهد.

در گذشته های دور قبل از اینکه زندگی ماشینی شود، ایرانیان دستسازه های زیبایی با جلوه ای خیره کننده که معروف ترین آن فرش می باشد و حتی ظرف های میناکاری شده که جزو اقلام لوکس در سراسر دنیا به فروش می رسد؛ درست می کردند. و افراد از آنها در منزل خود استفاده می کردند.

دکوراسیون به سبک ایرانی سنتی تا حدی شبیه به معماری کلاسیک در روم میباشد اما تفاوت های زیادی دارد که هر بیننده ای می تواند تشخیص دهد. دکوراسیون سنتی ایرانی یکی از سبک های طراحی مهم در تمام دنیا می باشد که حتی طراحان خارجی نیز از آن به عنوان یک رزومه ی کاری بهره می برند. دکوراسیون سنتی ایرانی و اقلامی که در آن استفاد می شود مانند فرش ایرانی را  می توان رد پای آن را در جاهای مختلف و معروف دنیا پیدا نمود.

البته که متاسفانه در چند سال اخیر، طراحی و دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی به سمت معاصر و مدرن کشیده شده است. اما مدتی است ک ایرانیان دوباره می خواهند حتی المان کوچکی از دکوراسیون خانه ی سنتی ایرانی را در گوشه ای از منزل خود داشته باشند.  زیرا هیچ لزومی ندارد تمامی یک وسایل خانه حتما سنتی یا حتما مدرن باشد. بلکه با کمی خلاقیت می توان به دکوراسیون خانه ی مدرن فضای ایرانی بخشید. به همین دلیل تیم هوردیس دیزاین تصمیم گرفته است در این مقاله به المان های یک دکوراسیون سنتی ایرانی و چیدمان آن در منزل ایرانی، بپردازد. با ما همراه باشید..

اصول دیزاین خانه ایرانی
اصول دیزاین خانه ایرانی

 

 

المان های منزل ایرانی

  • مبلمان

اگر بخواهیم به دکوراسیون سنتی ایرانی نگاه بیندازیم، مبلمان و صندلی هیچ جایگاهی در آن ندارد! و حدود دو دهه می باشد که مبل و صندلی وارد خانه ی ایرانی شده است. طوری که زندگی بدون این دو قلم خیلی سخت می باشد.

در گذشته از پشتی های بزرگ و نرم به همراه تشک های نرم و چندسانتی برای نشیمن استفاده می شد. اکنون این نوع پشتی ها در خانه های ایرانی در گوشه ای از اتاق یا یک خلوتگاهی می توان پیدا نمود. حتی این نوع پشتی و تشک ها برروی تخت های بزرگ سنتی در تراس یا بالکن مشاهده خواهیم کرد.

 

  • فرش

فرش سنتی و فرش ایرانی با طرح ها و نقش و نگارهای اصیل ایرانی، جزء جدانشدنی دکوراسیون ایرانی می باشد. حتی در دکوراسیون مینیمال و مدرن نیز شاهد فرش ایرانی در پذیرایی و … هستیم.

اصیل ترین فرش های ایرانی  نوع دستباف، گلیم می باشند. البته به دلیل گران بودن این فرش ها، نوع ماشینی طرح دستبافت آن، افراد بیشتری توان خرید آنرا دارند. می توان هم فرش را به اندازه ی متراژ خانه خریداری نمود که این نوع دکوراسیون در خانه های قدیمی ایرانی بوده است. و هم می توان یک فرش کوچک وسط پذیرایی پهن نمود و دور تا دور آنرا با مبلمان احاطه کرد.

  • ظروف سنتی و دستسازه ایرانی

ظروف مسی، ظروف سفالی، ظروف میناکاری، ظروف ملامین با گل های رنگارنگ کار شده از ظرف های قدیمی و اصیل ایرانی هستند. متاسفانه مدتی است که ظروف چدن، تفلون، و انواع آکروپال ها و ظروف شیشه ای جای خود را به اینها داده اند. اما خوشبختانه در دو سال اخیر دوباره انتخاب ها به سمت ظروف مسی به عنوان یک ظرف سالم برای پخت و پز، و ظروف ملامین به عنوان یک ظرف نوستالژی و ارزان و در عین حال نشکن رفته است. حتی بجای پارچ های آب پلاستیکی از کوزه های سفالی در یخچال و کابینت استفاده می کنند.

حتی ظروف های شیشه ای قدیمی گل کاری شده و رنگی به دلیل اینکه نور را از خود عبور نمی دهند و به عنوان یک ظرف سالم نگهدارنده مواد غذایی انتخاب شده است. و سبدهای حصیری دستبافت نیز به عنوان نگهدارنده های انواع وسایل در جای جای خانه استفاده می شود.

اصول دیزاین خانه ایرانی
اصول دیزاین خانه ایرانی
  • اکسسوری های خانه ی ایرانی

پارچه های دستباف:

در قوم های مختلف ایرانی که در آن زمان خبری از پارچه های ماشینی نبود توسط ابریشم و پنبه خودشان دستبافت ها مختلف چه برای پوشش بدن و چه برای خانه ی ایرانی استفاده می کرده اند. بنابراین شما می توانید با  وجود چند پارچه دستباف بر روی دیوار های منزل شما و مخصوصا در پذیرایی، یادآور طراحی منازل سنتی ایرانی شوید.

سرامیک و کاشی و شیشه ها:

کاشی ها و سرامیک های دستساز فیروزه ای ایرانی را هنوز هم می توان در بناهای تاریخی ایرانی مشاهده نمود که هنرمندان چه هنر زیبایی را خلق می کردند و یکی از نمادهای دیزاین ایرانی می باشد. در معماری ایرانی می توانید از کاشی های با هنر نقش ایرانی بین کابینت ها یا کف تراس و بالکن و دیگر فضای خلاقانه خانه استفاده نمود.  شیشه های قدیمی ایرانی با رنگ ها و گل های مختلف که برروی پنجره و درب ها استفاده می شود و زمانی که آفتاب به خانه می تابد با هجومی از رنگ و نقش برروی سطح خانه مواجه خواهید شد.

اصول دیزاین خانه ایرانی
اصول دیزاین خانه ایرانی

 

گلهای آپارتمانی:

باتوجه به اینکه خانه های حیاط دار با حوض قدیمی و گل ای شمعدانی دور تا دور دیوار حیاط الان جای خود را به آپارتمان ها و آسمان خراش داده است. و انشان از آنجایی که با طبیعت خو گرفته و جز جدانشدنی آن طبیعت می باشد. می توان گل های طبیعی ایرانی مانند حسن یوسف، شمعدانی و… را در درون کوزه های سفالی قرار داد.

استفاده از کتابخانه در دکور خانه:

فرهنگ غنی ایران که با کتاب های شاهنامه، سعدی نامه، فال حافظ، بوستان و گلستان و… نشان می دهد که از دیرباز کتاب و کتابخوانی در ایران مرسوم و کتابخانه جزء جدانشدنی خانه ی ایرانی بوده است. برای اینکار می توانید یک کتابخانه ی چوبی در گوشه ای اتاق و یا هر فضایی که می خواهید ایجاد کنید.

کرسی با ملحفه ایرانی:

کرسی ایرانی با ملحفه ی قرمز و سفید که خیلی از افراد امروزه به آن پناه می آورند و در جمع های صمیمی و دوستانه خود به دنبال نشستن بر دور کرسی هستند و حتی پزشکان از آن به عنوان یک روش پزشکی برای درمان مفاصل و استخوان در فصل سرد سال یاد می کنند. می توانید در یک اتاق بلا استفاده یک کرسی ایرانی با وجود یک ملحفه سفید و قرمز و یک مجمع مسی بر وسط آن دیزاین نمائید.

تابلو:

تابلو های ترمه دوزی، قلم زنی، بشقاب های مینا کاری،  ملیله دوزی، نقش جِقه، تذهیب و خط و… تماما آثار یک دکوراسیون منزل سنتی ایرانی هستند. شما  می توانید برای دیوار ها و دیگر قسمت های دکوراسیون خانه شما انتخاب و ایده عالی باشد.

اصول دیزاین خانه ایرانی
اصول دیزاین خانه ایرانی

 

یک نکته ای که در آخر به آن اشاره می کنیم اگر حیاط ندارید می توانید چند مجسمه آب نما و آب فشان یا حوضچه های کوچک در جایی از خانه اختصاص دهید. در این مقاله سعی کرده ای اصول و المان های یک خانه ایرانی اصیل را شرح دهیم می توانید هر یک از این ایده ها به صورت مجزا در گوشه های از خانه اجرا نمائید. اگر می خواهید دیزاین خانه ایرانی را به صورت اصولی در منزلتان اجرا نمایید می توانید از متخصصان باتجربه این حیطه مانند تیم هوردیس دیزاین کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

بازدیدها: 0