دیوارپوش آجری
۱۵
مرداد

همه چیز درباره ی دیوارپوش آجری در طراحی داخلی

دیوار پوش آجری به دلیل ماهیتی که دارد، همیشه به افراد حس نوستالژیک و گرمابخشی می دهد. دیوارهای آجری در گذشته های دور در همه ی جای جهان در همه ی ساختمان ها وجود داشت؛ اما با روی کار آمدن ساختمان سازی مدرن این نوع دیوارها حذف شدند زیرا تصور افراد این بوده که دیوارهای آجری برهنه و چشم انداز خوبی ندارد.

اما در حال حاضر در برخی از خانه ها و فضاهای اداری در دکوراسیون داخلی شاهد دیوارپوش آجری با طرح های مختلف طبق سلیقه صاحبش هستیم. این نوع دیوارپوش تفاوت چشمگیری در انرژی فضا ایجاد می کند.

دیوارپوش های آجری به دو دسته تقسیم می شوند:

  • دیوارپوش های آجری طبیعی: که در کوره های آجر به طور طبیعی درست می شوند و در زمان اجرا به عنوان دیوار و مصالح اصلی ساختمانی قرار دارد. برای طراحی این نوع آجرهای باید از همان ابتدا و زمانی که
  • دیوارپوش های آجری فومی و… : که به صورت مصنوعی و توسط شرکت ها ساخته شده و برای نصب آن نیازی به ابزار خاص و حرفهی خاصی ندارد و خودتان می توانید با چسب های مخصوص روی دیوارهای داخلی یا دیوارهای کاذب اجرا کنید.

بنابراین تیم هوردیس دیزاین در سایت معماری و زندگی، تصمیم گرفته است در ادامه مطلب به ویژگی هاو مزایا و معایب دیوارپوش آجری بپردازد، با ما همراه باشید…

دیوارپوش آجری
دیوارپوش آجری

مزایای دیوارپوش آجری:

  • ست شدن با انواع سبک های دکوراسیون

 

اگر جزو دسته افرادی هستید که هر چند سال دکوراسیون و لوازم خانه ی خود را طبق مد روز در میاورید، برای مثال تا چند ماه پیش فقط سبک مدرن در جامعه پذیرا بود اما در حال حاضر دارد جای خود را به سبک سنتی ایرانی می دهد و از آنجایی که عوض کردن دیوارپوش کاری زمان بر و هزینه بر می باشد نمی توان آنرا مانند لوازم خانه عوض کرد.

بنابراین این مزده را به شما می دهیم که از مزایای دیوارپوش آجری هماهنگ و ست شدن با انواع سبک ها اعم از مدرن، کلاسیک، مدیترانه ای و.. می باشد.

 

 

  • تنوع در طرح و اندازه دیوارپوش های آجری

 

آجرهای طبیعی که در کوره ها شکل می گیرند طرح های متفاوتی ندارند اما آجرهای فومی در شرکت ها با رنگ ها شکل ها و اندازه های مختلف ساخته می شود. و حتی در مواردی افراد می توانند طبق سلیقه خود این نوع آجرها را سفارش دهند.

 

 

  • تنوع در اجرا

 

دیوارپوش آجری مانند کاغذ دیواری نیستند که حتما باید کل فضا را به صورت یکدست پوشش دهند، شما می توانید دیوارپوش های آجری را با طرح های متفاوت یا طبق ایده ی خود بر روی هر دیواری که خواستید حتی به صورت نامظم به اجرا درآورید.

دیوارپوش آجری
دیوارپوش آجری

معایب دیوارپوش آجری

هیچ چیز در این جهان خوبِ مطلق نیست و در این میان دیوارپوش آجری نیز معایبی دارد که با آگاه شدن به این معایب و در نظر گرفتن شرایط خود می توانید تصمیم به اجرای آن بگیرید یا خیر!

 

از معایب دیوارپوش آجری عبارتند از:

 

  • جذب رطوبت

 

 آجر به دلیل ماهیتی که در مواد آن وجود دارد، رطوبت را به خود جذب می کند! این جذب رطوبت خود مشکل ساز می باشد که در جایی زندگی می کنید که رطوبت بسیار بالایی در اطراف وجود دارد، این را بدانید که آجرها با گرفتن رطوبت و خیس شدن آن قارچ ها و کپک ها در آن به سعت رشد می کنند.

این قارچ ها و کپک ها باعث پیدا شدن سروکله حشرات موذی و سوسک ها در فضای میان آنها می شود. بنابراین اگر همچنان برای اجرای دیوارپوش آجری مصمم هستید، عی کنید عایق سازی زیرین آن را توسط پلاستیک و بتن و یا ایزوگام را به خوبی انجام دهید.

 

 

  • عدم عایق کاری در برابر حرارت

 

آجرها و دیوارپوش های پآجری عایقی در برابر حرارت نیستند! و خدای نکرده در صورت آتش سوزی ریسک بیشتری در خسارت بالای آن وجود دارد. آجرها در فصل سرد گرمای داخل خانه را به بیرون می برد و در فصل گرم گرمای بیرون خانه را به داخل می آورد. به همین دلیل توصیه تیم هوردیس دیزاین این است کع تا جای ممکن از آجر در ابعاد گسترده و در همه ی فضاها استفاده نکنید.

 

روانشناسی دکوراسیون با رنگ آبی

 

 

  • پوسیدگی و ساییدگی زودهنگام

 

آجرهای طبیعی به صورت عادی در کوره خودشان رنگ های مختلفی در خود دارند. و ممکن است در زممان اجرا در فضا و یا بعدا برای تغییر دکوراسیون آنرا رنگ کنید. متاسفانه در اثر رطوبت بالا و گرم و سرد شدن های زیاد باعث می شود پوسته پوسته شده و بریزد. البته لازم به ذکر است کیفیت و نوع آجر در این پوسیدگی تاثیر زیادی دارد.

 اگر آجرها کیفیت پایینی داشته باشند، با کوچک ترین ضربه و ساییدگی پودر می شوند بنابراین سعی کنید در وهله ی اول آجری با کیفیت با هزینه ی بیشتر خریداری کنید.

  • کوچک نشان دادن فضا

 

آجرها به دلیل جلوه ی بصری که دارند اگر در ابعاد گسترده استفاده کنید، فضا را کوچک و شلوغ نشان می دهد که در بناهای کوچک امروزی که به دنبال بزرگتر نشان دادن فضا هستند، این موضوع خوب نیست. پس سعی کنید از آجرها با طرح های ساده و رنگ طبیعی در ابعاد کوچک استفاده کنید.

دیوارپوش آجری
دیوارپوش آجری

نحوه نگهداری از دیوارپوش آجری

 

 

اگر از آجرهای خام و طبیعی بدون رنگ و لایه های مخصوص خریداری نموده اید، آگاه باشید این نوع آجرها بیشتر در معرض فرسایش می باشند. سعی کنید حتی در آجرها با رنگ طبیعی از عایق بندی ها استفاده کنید.

برای تمیز کردن و گردگیری دیوارپوش های آجری از شوینده ها به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا باعث خوردگی و کدری آن می شود و تمیز کردن آن با یک دستمال نم دار قابل حل است.

اگر قسمتی از آجرها و ملات آن به هر دلیلی از بین رفت سعی کنید به سرعت آن نقطه را ترمیم کنید تا از سرع و پیشروی آسیب جلوگیری کنید.

اضافه کردن سبک مدرن به سنتی

سخن پایانی

همانطور که می دانید پوشاندن دیوارها در فضاهای داخلی مسکونی یا اداری، هتل ها، مدارس و… یکی از انواع روش های پرطرفدار هستند. این دیپوارپوش ها هم می توانند به عنوان مصالح اصلی ساختمان و هم به صورت تزئینی در فضاهای مختلف استفاده شود که می توانید با توجه به مزایا و معایبی که گفته شد در هر کجا که می خواهید اجرا نمایید.

اگر از آجرها به درستی نگهداری کنید و در زمان اجرا اصول های آن را رعایت کنید، عمر طولانی در فضای شما خواهند داشت. شما برای طراحی داخلی فضای مد نظر خود می توانید از متخصصان این کار بهره بگیرید. تیم هوردیس دیزاین به سرپرستی حسنا خردمند، با سالها تجربه از مشاوره تا طراحی و اجرا آماده ارائه خدمات به شما همراهان گرامی می باشد.

بازدیدها: 0