تمیز کردن دیوار
۰۹
شهریور

نحوه تمیز کردن دیوار منزل

نحوه تمیز کردن دیوار منزل دغدغه ای هم برای افرادی که مستاجر هستند و هم افرادی که در منزل شخصی خود سکونت می کنند، می باشد. زیرا دیوار نیز مانند سایر وسایل با گذشت زمان کثیف می شود و هر چیزی که از حالت پاکی بیرون بیاید، هم در روحیه ی افراد ساکن منزل و هم بر دکوراسیون داخلی اثر می گذارد.

تمیز کردن دیوار منزل به علت داشتن ارتفاع و مساحت زیاد نسبت به سایر وسایل، شاید کار دشوار به نظر برسد. اما این دشواری و سختی انجام کار ارزش زیادی به همراه دارد.

برای اینکه دیوارهای منزل را به صورت اصولی و بدون آزمون و خطا تمیز کنید، تیم هوردیس دیزاین در ادامه تجربیات خود را در زمینه نحوه تمیز کردن دیوار منزل به اشتراک می گذارد. با ما همراه باشید…

تمیز کردن دیوار
تمیز کردن دیوار

وسایل موردنیاز برای تمیز کردن دیوار منزل

 • : شما باید وسایلی برای غبارزادیی استفاده کنید که گردوغبار را پخش نکند برای اینکار از نازل برس دار استفاده کنید که اگر جاروبرقی شما نداشت می توانید آنرا جداگانه تهیه کنید.
 • :برای اینکه مواد شوینده و قطرات آب به فشای دیگر نریزد از حوله یا پارچه برزنتی بر روی کف زمین پهن کنید.
 • : مواد تمیز کننده دیوار می واند فقط آب خالص باشد یا محلول آب و صابون و سرکه و… هر کدام  از این محلول ها را بر اساس نوع دیوار خود و میزان آلودگی روی آن انتخاب کنید.
 • : اسفنج و دو سطل آب برای داشتن یک شستشو اصولی مورد نیاز می باشد.

روانشناسی رنگ قهوه ای در دکوراسیون

مراحل تمیز کردن دیوار منزل

 

 

 • تشخیص نوع رنگ دیوار: از آنجایی که بعضی از رنگ ها دوام بیشتری دارند می توانید هر شست و شویی بکار ببرید اما بعضی از رنگ ها مانند بی جلا، مات باید در شست و شو با آن ظریفتر برخورد شود و هر شوینده ای بکار نرود. اما رنگ های نیمه براق یا آنامل به این شکل نیست. و مانند رنگ های روغن می توانید از هر نوع مواد شوینده ای بکار ببرید. اما خاطرنشان می کنیم اگر برروی دیوار منزل رنگ پلاستیکی استفاده شده است، سعی کنید در زمان شست و شو مراقبت لازم را انجام دهید.
 • غبارزادیی دیوارها: دیوارها نیز مانند سایر وسایل گرد و غبار را به خود می گیرند، اما نه به شدت آنها! برای غبارگیری به هیچ عنوان از پارچه استفاده نکنید زیرا آنها گرد و غبار را از دیوار به سایر فضای اطراف پخش می کند. پیشنهاد می شود یک نازل سرگرد برس دار را بر روی لوله جاروبرقی قرار دهید و به آرامی روی دیوار منزل خود بکشید.
 • آماده کردن فضای مربوطه: اگر کف پوش شما موکت و یا هر نوع دیگه ای می باشد برای اینکه قطرات آب را به خودش جذب نکند، پارچه برزنتی یا پلاستیک و یا هر نوع کاوری بپوشانید تا محیط اطراف آلوده نشود.
 • آماده کردن وسایل شستشو: از همان اول که نوع رنگ دیوار و جنس دیوار را اطمینان حاصل کرده اید، وسایل موردنیاز برای شستشو و نردبان را فراهم کنید. پیشنهاد می شود اول آب و صابون و سپس از شوینده های قوی تر مانند محلول سرکه استفاده کنید. در این مرحله دو سطل آماده کنید. یکی از سطل ها آب خالص و دگر مواد شوینده باشد.
 • تمیز کردن دیوار: تمیز کردن دیوار را از بالا به پایین شروع کرده و با سطل حاوی مواد شوینده به بالای پلکان بروید. اسفنج را پس از آغشته کردن به محلول به آهشتگی روی دیوار کشیده و از بالا به پایین شروع کنید. اگر در این مرحله شاهد آلودگی بیش از حد دیوار بوده اید از محلول سرکه سفید استفاده کنید.
 • خشک کردن سطوح: همزمان که با مواد شوینده و اسفنج دیوار را از آلودگی پاک می کنید، بلافاصله با یک پارچه خشک و تمیز دیوار را خشک کنید. این اقدام باعث می شود آلودگی ها در زمانی که خیس هستند به دیوار نچسبند. شاید در این مرحله با غبارهای چربی روی دیوار مواجه شوید که حتی با شوینده های قوی از بین نروند، پیشنهاد می شود از محلول های چربی زدا استفاده کنید. شاید به سرتان بزند و از الکل سفید استفاده کنید اما دست نگهدارید! الکل سفید باعث از بین رفتم سفیدی دیوار و مات شدن آن شده و درخشش دیوار را از بین می برد.
تمیز کردن دیوار
تمیز کردن دیوار

نحوه تمیز کردن انواع دیوار های منزل

 

 • تمیز کردن دیوار گچی

 

از آنجایی که گچ رایج ترین مصالح در استفاده مصالح ساختمانی است، تمیز کردن آن کار دشواری نیست. فقط بافت متخلخل آن این موضوع را ایجاب می کند که کمی آرام تر آنرا تمیز کنید.

زمانی که به تمیز کردن با برس جاروبرقی می پردازید باید این کار را به آرامی و بدون فشار انجام دهید. اینکار باید به صورت عمودی و با حرکت رفت و برگشتی انجام شود. در بعضی از دیوارها که آلودگی کمتر می باشد شاید در این مرحله دیوار تمیز شده و دیگر نیازی به غبارزدایی بیشتر نباشد.

اما در دیوارهای گچی که آلودگی بیشتر است به سراغ اسفنج نرم و آب خالص بروید. و به شست و شو و بلافاصله خشک کردن هر جای مرطوب بروید. البته ر هنگام شست و شو آب اضافی اسفنج کشیده شود. سعی نید در این مرحله غبارزدایی را به پایان برسانید.

اگر همچنان آلودگی بر روی سطح دیوار وجود داشت کمی مواد شوینده که فقط حباب ایجاد کند اضافه کنید، اینکار شاید کمی آسیب به دیوار و رنگ آن بزند.

در صورت آلودگی هاس سخت برروی دیوار گچی توصیه می شود، کمی آمونیاک به همراه سرکه و جوش شیرین به آب اضافه کنید.

 

 • تمیز کردن دیوار رنگ شده

 

همانطور که گفته شد بر اساس رنگ دیوار میزان سختی مواد شوینده را انتخاب کنید. ابتدا با محلول های پاک کننده صنعتی لکه های درشت را از روی دیوار جدا کرده وطبق دستورالعمل پاک کننده ابتدا یک قسمت از دیوار را تست کرده و بقیه طبق آن عمل کنید.

قبل از اینکه از مواد شوینده اصلی استفاده کنید ابتدا ببینید دیوارتان با مخلوط آب گرم و صابوت تمیز می شود یا خیر. اگر همچنان آلودگی وجود داشته اند از سرکه ر محلولتان استفاده کنید.

 

 • تمیز کردن کاغذ دیواری

 

باید نوع کاغذ دیواری منزل را مشخص کنید. ابتدا با جاروبرقی و برس آن گردو غبار را بگیرید اگر همچنان نیاز به پاکسازی آلودگی داشت جنس آن را مشخص کنید.

کاغذ دیواری هایی که از جنس کاغذ باشند نباید آب بخورند و فقط نقاط موردنظر باید تمیز شوند. اما کاغذ دیواری های وینیل و یا پارچه ای با آکریل به دلیل پلاستیکی بودن به راحتی قابل شست وشو می باشند.

سعی کنید از اسفنج های خشک که رطوبت آن گرفته شده است برای پاک کردن آلودگی کاغذ دیواری استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار
تمیز کردن دیوار

سخن پایانی

در این مقاله تیم هوردیس دیزاین به سرپرستی حسنا خردمند در شمال کشور، سعی نموده تجربیات خود را در مورد تمیز کردن دیوار منزل به آسانی در اختیار همراهان گرامی سایت معماری و زندگی قرار دهد. شاید شما در مرحله اول که دیوارهای کثیف منزلتان را ببینید با خود بگویید باید با رنگ زدن به آن جلوه و روح تازه ای بدهم.

اما با راهکارهایی که در مورد هر دیوار گفته شده می توانید به راحتی با هزینه ای کمتر و زمانی کمتر به از بین بردن گرد و غبار و رفع آلودگی و لکه های چربی بپردازید. فقط از شوینده های زیاد استفاده نکنید، زیرا باعث چسبیدن آلودگی به سطح دیوار می شود.

اگر شما پیشنهادی در این زمینه دارید در پایین مقاله نظراتتان را کامنت بگذارید.

 

 

رنگ های ممنوع در طراحی اتاق خواب

 

بازدیدها: 0