۲۱
بهمن

فنگ شویی چیست؟

سوال فنگ شویی چیست، تنها یک پاسخ با یک جواب معین ندارد؛ بلکه دنیایی است که قدمت هزاران ساله تمدن شرق در آن نهفته است.

با توجه به سنت و متون مربوطه، فنگ شویی بیان می‌کند که همه چیز با درجه‌های مختلف از پنج عنصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب تشکیل می‌شود که هر یک با رنگ مخصوص به خود نشان داده می‌شوند. این تشکیل ترکیب‌ها زمانی که در کنار هم قرار بگیرند، به خودی خود پاسخ سوال فنگ شویی یعنی چه را به نمایش می‌گذارند.

فنگ شویی هنر باستانی چینی است که از دو واژه باد (فنگ) و آب (شویی) تشکیل شده است. طی هزاران سال و به وسیله آزمایشات و مشاهدات دقیق، این اصل برای ایجاد تعادل در محیط های فیزیکی، ترویج هارمونی، القای حس بهزیستی و بهبود هر جنبه ای از زندگی بشر از سلامتی گرفته تا ثروت و روابط حرفه ای و … به کار گرفته شده است.

 

 

 

هدف از فنگ شویی محیط کار و منزل:

 

هدف فنگ شوی هماهنگ سازی و تراز کردن نیروهای انرژی نامرئی است که دنیا، زمین و بشریت را به هم پیوند می دهند. از لحاظ تاریخی، فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیکی چینی است که به طور مطلوب و موثر از موقعیت سازه ها برای اثربخشی بر پیروزیت ها، بهره می برد.

امروزه مفهوم اصول فنگ شویی به یک رویکرد علمی برای چیدمان اشیاء در یک محیط خاص برای ایجاد هماهنگی و تعادل اشاره دارد. با استفاده از ابزارهای خاص مانند رنگ، اعداد، نمادها، بافت ها و … فنگ شویی فضاها را به شکلی می نماید که جریان انرژی را برای ارتقاء سلامت، شادی و رونق تعدیل سازد. از این هنر برای بالا بردن سلامتی، انرژی، شادی و خلاصه داشتن حس خوب به زندگی استفاده می شود.

اگر ما وسایل خانه را درست و بر اساس اصول فنگ شویی چیدمان کنیم، سطح انرژی در خانه به تعادل می رسد. البته باید در نظر داشته باشید که چیدمان درست تنها کافی نیست، بلکه باید نکات دیگری مثل نور و رنگ هم مورد توجه قرار گیرند.

 

جالب است بدانید که چینی ها اعتقاد دارند برای هر انسان ۳ نوع تقدیر وجود دارد که عبارتند از:

  1. تقدیر کیهانی: تقدیری است که توسط خداوند قابل تغییر است.
  2. تقدیر انسانی: تقدیری است که توسط اعمال خوب و بد انسان در زندگی روزمره قابل تغییر است.
  3. تقدیر زمینی: تقدیری است که به واسطه حضور در مکانی می توان از برکات آن محیط استفاده کرد، که این بخش توسط قوانین علم فنگ شویی قابل تغییر است. بنابراین با فنگ شویی می توان یک سوم از زندگی را اصلاح نمود. 

 

 

 

دو اصل اساسی فنگ شویی:

 

اصل اول: معرفی دو نیروی یین و یانگ

مفهوم یین و یانگ بر پایه و اساس فلسفۀ چینی است که از طریق همین فلسفه فرهنگ چینی به وجود آمد، این تئوری در بسیاری از تمرینات چینی کاربرد دارد. برای درک فنگ شویی ابتدا بهتر است مفهوم یین و یانگ و سه خطه ی کان و لی درک شود. در مقالات آتی درباره مفهوم کان و لی به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

چینی ها بر این باورند که جهان از دو نیروی متضاد یا به عبارت صحیح تر دو نیروی مکمل یین و یانگ که ذاتا با هم در تعادل هستند تشکیل شده است. اگر این دو نیرو تعادل خود را از دست بدهند طبیعت، راهی برای تعادل دوبارۀ آنها پیدا می کند. اگر این عدم تعادل بسیار برجسته باشد فجایع طبیعی اتفاق می افتد و در صورتی که این دو نیرو به نرمی و هارمونی با هم در تعادل باشند قدرت را بروز می دهند. تئوری یین و یانگ در سه نیروی طبیعی کاربرد دارند:آسمان، زمین و انسان

نکته: عدم تعادل یین و یانگ در آسمان باعث به وجود آمدن صاعقه و یا رگبار می شود و در زمین به زلزله ختم می شود، همچنین در انسان باعث بروز بیماری و یا حتی مرگ می شود. 

 

 

 

 

اصل دوم: معرفی پنج عنصر چینی

مردم چین باستان بر اساس مشاهدات از جهان طبیعی، الگوهای مداوم از دگرگونی و تغییر در جهان را شناختند. در ابتدا، این مشاهدات با استفاده از منطق یین یانگ تفسیر شد، اما بعد از این تفاسیر با استفاده از یک نظریه جدید به نام پنج عنصر گسترش یافت.

نظریه پنج عنصر از مطالعه فرآیندهای مختلف، توابع، و پدیده های طبیعت استنتاج شده است. این نظریه ادعا می کند تمام جهان را می توان به یکی از پنج عنصر اساسی تقسیم کرد:چوب، آتش، خاک، فلز و آب، که هر کدام شامل ویژگی ها و خواص خاص خود هستند. امروزه، تئوری پنج عنصر هنوز هم به عنوان یک ابزار کاربردی برای تحلیل جهان و پیرامون آن جهت ایجاد تعادل در همه حوزه های زندگی از جمله طبیعت، انسان، اعضای بدن، فصل های سال، اوقات شبانه روز، احساسات استفاده می شود.

 

 

معرفی نمادهای فنگ شویی:

 

در فنگ شویی نمادها و سمبل ها جایگاه ویژه ای دارند، زیرا؛ انرژی پنهان در آنها بر روی حوزه های مختلف زندگی تاثیر گذار است، به عنوان مثال اگر نماد غمگینی(مانند یک دسته گل خشکیده) را در قسمتی که مربوط به شریک زندگیتان باشد؛ قرار دهید، بر روی روابط شما تاثیر گذار خواهد بود و نتایج تخریب کننده ای را بر جای خواهد گذاشت. برخی از نمادهای پرکاربرد در علم فنگ شویی را می توان از کریستال آماتیس، آیینه باگوآ، بامبو، سکه های چینی، وزغ سه پا، کشتی ثروت، کاسه تبتی، نعل اسب، گره ی سوفی، بودای خندان نام برد.

 

 

فنگ شویی اصول و استفاده و کاربرد های بسیاری دارد، که در یک مقاله نمی گنجد و باید برای هر وجهه آن در مقاله های دیگر به طور کامل به تشریح آن بپردازیم. منتظر مقاله های مفصل درباره فنگ شویی در سایت هوردیس دیزاین باشید.


 

دیگر مقالات سایت معماری و زندگی:

رنگ های ممنوع در طراحی اتاق خواب

نحوه بازسازی و تعمیر خانه با هزینه پایین

اصول فنگ شویی در خانه تکانی عید 1401

چگونه در نوآوری و بازسازی فضا اشتباه نکنیم

دو ویژگی لازم برای موفقیت در حرفه معماری

بازدیدها: 0