۲۶
فروردین

روانشناسی رنگ قهوه ای در دکوراسیون

همانطور که قبلا تاکید کرده ایم، رنگ ها در دکوراسیون داخلی اهمیت بسیار بالایی دارد و در مقاله های قبلی به طور اختصاصی در مورد رنگ طوسی ( روانشناسی رنگ طوسی در دکوراسیون) و کرم (روانشناسی رنگ کرم در دکوراسیون داخلی ) صحبت نموده ایم. یکی دیگر از رنگ هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی و یا حتی رنگ محصولات و… از دیرباز پرطرفدار است، رنگ قهوه ای می باشد.

رنگ قهوه ای از ترکیب رنگ قرمز و سیاه بدست  می آید و می توان آنرا سایه ی تیره تر رنگ نانرجی دانست و از نظر روانشناسی جزو رنگ های خنثی رو به گرم محسوب می شود.

همچنین از لحاظ روانشناسی این رنگ برای توصیف زمین و طبیعت بکار می رود، و احساس نچرال بودن، ثبات، استواری، پایداری، استحکام، سادگی را در نظر ببینده ایجاد می کند. به دلیل اینکه این رنگ از دیرباز و از زمانی که چشم باز کرده ایم در استایل ها، دکوراسیون ها و.. بوده است به همین خاطر احساس راحتی و اعتماد را برای ساکنین فراهم می کند. و همچنین رنگ قهوه ای را رنگ سختی، خانواده دوستی، احتیاج به امنیت و آسایش، قدرت، بلوغ و راحتی می دانند.

همانطور که در مقاله ی  ( دکوراسیون داخلی به سبک مونوکروم در مورد رنگ ها صحبت کرده ایم، یک رنگ خود نیز از لحاظ اشباع بودن و… به چند دسته ی دیگر تقسیم می شود که هر کدام از این دسته ها، از لحاظ روانشاسی معنای مختلفی دارد. مانند:  (قهوه ای خیلی کمرنگ؛ نماد آرامش، پاکی، ظرافت) (قهوه ای کمرنگ یا میانه؛ نماد خستگی، کسلی و حفاظت) و (قهوه ای تیره؛ نماد استحکام و راحتی) است. به طور کلی قهوه‌ای‌های طبیعی (چوب‌ها، ترکه‌ها، نی‌ها، سنگ‌ها و رنگدانه‌های زمین) همیشه باشکوه و جلوه‌دار هستند؛ اما قهوه‌ای‌های ترکیبی گاهی اوقات می‌توانند یک بعدی و نفرت انگیز به نظر برسند.

 

 

رنگ قهوه ای در طراحی و دکوراسیون داخلی

از آنجائی که انسان از طبیعت آفریده شده است و ذاتا با طبیعت خو گرفته است. و با توجه به زندگی ماشینی که این روزها دارد انسان ها را به کنترل خود در می آورد؛ دوست دارد از هر نمادی برای اینکه به او حس آرامش و صلح دهد و به اون طبیعت را یادآوری کند استفاده کند. بنابراین یکی از انتخاب های انسان استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی است.

رنگ قهوه ای برای همیشه از گذشته های دور تا آینده های نامحدود، هیچ گاه از فضای دکوراسیون داخلی خارج نمی شود. و کاربردهای فراوانی دارد و مانند رنگ کرم حتی اگر فرد نخواهد باز در یکی از وسایل های خود آنرا می یابد.  شاید با خودتان فکر کنید چون یک رنگ شناخته شده در ذهن عموم است پس می توان هر زوری آنرا در دکوراسیون استفاده نمود. در صورتی که رنگ قهوه ای نیز با اصول خاص خود با ترکیب اصولی با دیگر رنگ ها می تواند فضای خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

بنابراین تاثیرات روانی رنگ قهوه ای در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل کاملا به روح و روان شما و اینکه چه مقدار از این رنگ و با چه ترکیب هایی استفاده می کنید، بستگی دارد. از جذاب بودن رنگ قهوه ای می توان به رنگ شکلات، قهوه، کوکی، طبیعت، زمین، خاک و هر چیزی که در دنیای اطرافمان و در زندگی روزانه مان با آن در ارتباط هستیم و با آن آرامش میگیریم، اشاره نمود.

شاید از نظر روانشناسی رنگ قهوه ای رنگ خنثی باشد اما در الگو و طرح طراحی داخلی، رنگ قهوه ای به عنوان رنگ گرم و عمیقی می باشد که می توان آنرا به رنگ های خنثی و سرد اضافه نمود و از آن لذت برد!

 

 

ترکیب رنگ های رایج با قهوه ای

تیم هوردیس دیزاین پیشنهاد می دهد، رنگ قهوهای را با رنگ آبی مایل به خاکستری، طوسی روشن، طلایی، کرم، زرد، سفید، سبز چمنی و.. در طراحی داخلی خود استفاده کنید. اگر بخواهید رنگ قهوه ای را با رنگی از تنالیته ی قهوه ای بکار ببرید توصیه می شود از رنگ شکلاتی و نسکافه ای استفاده کنید. همچنین می توان از رنگ آجری به میزان کم نیز استفاده نمود. این رنگ ها در همه ی فضاها چه در خانه، در محیط کار، یا کافه و رستوران و.. می توان بکار برد.

 

 

ایده استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون:

 

  • یکی از محصولاتی که همیشه برایمان نوستالژی است، جنس چرم می باشد. و کلا کلمه ی چرم در ذهنمان با رنگ قهوه ای تصور می شود. در دکوراسیون داخلی نیز می توانید در خانه های نئوکلاسیک و یا اداری از مبلمان و ناهارخوری چرم استفاده کنید. سعی کنید از تناژهای روشن رنگ قهوه ای برای اینکار بهره ببرید.

 

  • در دکوراسیونی که از رنگ قهوه ای استفاده می کنید، اگر می خواهید فضای شما بزرگتر به نظر برسد و زیاد تاریک نشود، از رنگ های سفید، زرد کاهی، طوسی و.. برای رنگ آمیزی سقف و دیوار استفاده نمایید.

 

 

 

  • می توانید رنگ قهوه ای را در رنگ اکسسوری های پذیرایی یا اتاق خواب و.. اضافه نمایید. برای مثال می توان از تابلوهای نقاشی یا تابلوهای عکس با قاب های چوبی و یا عناصر دکوری حصیری، گلدان های سفالی و… بهره برد.

 

 

  • استفاده از گل و گیاه که عضو جدانشدنی این روزها در خانه های ایرانی می باشد برای این امر می توانید از چوب های بامبو، گل های طبیعی قهوه ای رنگ و.. استفاده کنید.

 

  • سعی کنید در انتخاب رنگ کف پوش ها و سنگ های راه پله از رنگ های روشن مانند سفید یا کرم و.. استفاده کنید تا هم گرمادهی خوبی داشته باشد و هم خانه را روشن کند.

 

  • برای آشپزخانه ی یک خانه با دکوراسیون قهوه ای رنگ می توانید، کابینت ها و صندلی ها را از جنس چوب و به رنگ قهوه ای تیره بگیرید . و لوازم آشپزخانه را با رنگ کرم و روشن پر کنید. این کار باعث می شود آشپزخانه ای دلباز و گرم داشته باشید.

 

اگر شما نیز به دنبال دکوراسیون با رنگ قهوه ای برای خانه ی خود هستید و می خواهید در این کار از متخصصان آن بهره ببرید، می توانید به تیم هوردیس دیزاین اعتماد کنید. برای اینکار به قسمت تماس با ما مراجعه نمائید. اگر نظری درباره ی رنگ قهوه ای در دکوراسیون و طراحی داخلی دارید، در پایین مقاله انتشار دهید.

بازدیدها: 0