۱۹
بهمن

رنگ های ممنوع در طراحی اتاق خواب

همانطور که می دانید اتاق خواب، یک فضای کاملا شخصی و محل ایجاد آرامش و امنیت برای هر کداممان است و در نتیجه رنگ و دکوراسیون رنگ های اتاق خواب باید گونه ای ایجاد کننده این نوع احساسات باشد؛ انتخاب رنگی صحیح و اصولی برای اتاق استراحت نقش زیادی در میزان آرامش شما در هنگام خواب در اتاق دارد، زیرا بسیاری از رنگها موجب به هم ریختن روح و روان انسان و نیز از بین رفتن آرامش ما شده که این مساله در علم روانشناسی و حتی فنگ شویی نیز ثابت شده است.

بنابراین راهنمای انتخاب رنگهای مناسب اتاق خواب برای همه ی سن ها، به هنگام طراحی دکوراسیون اتاق استراحت منزل می تواند به شما کمک زیادی نماید. با کمک رنگ‌ها شما می‌توانید محل خواب خود را به مکانی آرامش بخش تبدیل کنید و خواب خوبی را در آنجا داشته باشید.

البته باید بدانید که انتخاب رنگ اتاق خواب تا حد زیادی نیز به سلیقه شما بستگی دارد و مهم‌ترین مساله این است که شما با دیدن چه رنگی حالتان خوب می‌شود. اگر رنگ هایی که انتخاب می کنید در زمره ی رنگ های ممنوعه باشد، می توانید با ایجاد توزان و تعادل در اکسسوری های مختلف انرژی منفی آن را از اتاق خوابتان دور نمائید.

اما تا حد امکان سعی کنید از انتخاب رنگ هایی که در ادامه گفته می شود، در اتاق خوابتان استفاده نکنید.

 

 

 

رنگ های ممنوع برای اتاق خواب

 

رنگ قرمز:

یکی از رنگ های نامناسب در دکور اتاق خواب رنگ قرمز است. هنگامی که شما می‌خواهید یک فضای آرامش‌بخش و بدون استرس داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم رنگ قرمز را انتخاب نکنید. می‌توانید برای داشتن یک اتاق خواب رمانتیک برای برخی از قسمت‌ها و یا لوازم و اکسسوری ها از رنگ قرمز استفاده کنید. ولی به طور کلی این نوع رنگ اصلا برای محیط خواب توصیه نمی شود، زیرا موجب بی قراری، نا آرامی و اختلال در خوابیدن شما خواهد شد. قرمز هیجان و فشار خون را بالا برده و در نتیجه مانع خواب خوب برای شما خواهد شد. از آنجا که اتاق محیطی برای استراحت و تجدید انرژی است، بنابراین استفاده از تم قرمز که موجب افزایش هیجان و انرژی می شود، باعث خواهد شد تا به طور ناخودآگاه نتوانید راحت بخوابید.

 

رنگ زرد و طلایی:

از دیگر رنگ های نامناسب در طراحی اتاق خواب رنگ زرد است. شاید رنگ زرد به نظر شما یک رنگ پرانرژی و خیره‌کننده برای اتاق خواب باشد ولی بدانید در طولانی مدت کسل کننده می باشد.

همچنین اگر اتاق خواب شما یک اتاق پرنور باشد، اصلا به هیچ عنوان نباید از این رنگ استفاده کنید. اگر به این رنگ علاقه بسیاری دارید می‌توانید برای قسمت هایی از اتاق خواب یا برای یکسری از لوازم ها مانند روتختی یا چراغ خواب و.. از رنگ زرد روشن و یا شتری روشن استفاده کنید.

همچنین رنگ طلایی از انواع رنگهای گرم و روشن می باشد و استفاده از آن برای اتاق خواب یادآور مسائل مالی و بدهکاری بوده، در نتیجه می تواند احساس نگرانی ایجاد نماید. طبق تحقیقات علم روانشناسی میانگین ساعات خواب برای طلایی، نیز پایین می باشد.

 

رنگ سفید:

شاید بنظرتان عامیانه ترین و بهترین رنگ برای اتاق خواب سفید است. اما باید بگوییم رنگ سفید هم مانند رنگ زرد اگر در اتاق خواب زیاد استفاده شود، بسیار کسالت آور خواهد شد. اگر هم به رنگ سفید بسیار علاقه دارید برای این که اتاق خواب خود را یکنواخت و کسالت‌آور نکند، پیشنهاد می‌کنیم از سرویس خواب قهوه‌ای استفاده کنید که بتواند مقداری رنگ به اتاق خواب شما اضافه کند.

 

رنگ پرتقالی:

پرتقالی یا نارنجی پر رنگ هم یکی دیگر از رنگ‌های تندی است که برای اتاق خواب اصلا مناسب نیست. این رنگ می‌تواند شما را در اتاق خواب عصبی کند. این رنگ هم رده رنگ زرد و طلایی می باشد. از این رنگ بیشتر در آشپزخانه یا محیط های کاری استفاده می شود.

 

رنگ قهوه ای:

قهوه‌ای یکی دیگر از رنگ‌هایی است که از دیرباز در طراحی اتاق خواب ها مرسوم بوده استف اما طبق تحقیقات اگر برای دکوراسیون اتاق خواب به درستی استفاده نشود می‌تواند خسته کننده باشد.

قهوه ای یکی از بدترین رنگها برای استفاده در اتاق است؛ زیرا نماد افسردگی و غم می باشد و در نتیجه میانگین ساعات خواب در اتاق خواب قهوه ای به پایین ترین حد می رسد؛ اگر دیوار ها و کف اتاق خواب خود را قهوه ای کرده اید، می توانید با به کار بردن رنگهای آبی و سبز در سایر قسمت ها و نیز وسایل اتاق خواب، تا حدودی فضای آن را متعادل نمایید.

 

رنگ های آرامش زا در اتاق خواب:

 

در پایان روز، مهم‌ترین مسئله این است که شما در اتاق‌خواب خود احساس آرامش کنید و به خوابی خوب فرو روید. طبق اصول انتخاب رنگ اتاق خواب در فنگ شویی، وجود رنگ‌های روشن و ملایم در اتاق‌خواب باعث ایجاد آرامش ذهنی در شما می‌شود.

این رنگ‌ها عبارتند از:

  • آبی روشن (عنصر آب) : که توصیه می شود در اتاق های شرق و جنوب شرق خانه واقع شده اند، استفاده گردد.
  • صورتی روشن ( عنصر آتش ): که توصیه می شود در اتاق های شمال شرق و جنوب غرب خانه واقع شده اند، استفاده گردد.
  • سبز روشن ( عنصر چوب): که توصیه می شود در اتاق های شرقی و جنوب شرقی خانه واقع شده اند، استفاده گردد.
  • بنفش روشن( عنصر آتش): که توصیه می شود در اتاق های غرب و همچنین شمال شرق و جنوب غرب خانه واقع شده اند، استفاده گردد.

این رنگ های گفته شده، از محبوب ترین رنگها به منظور استفاده در دکوراسین اتاق خواب  و مورد علاقه طراحان می باشد، طیف های مختلف این رنگ ها  از جمله رنگهای پرطرفدار و مناسب برای استفاده در فضای داخلی اتاق خواب می باشد؛ که می تواند موجب ایجاد خونسردی و آرامش شود و نیز در میزان کیفیت خواب تاثیر زیادی خواهد گذاشت و آن را به بالاترین درجه ممکن می رساند، همچنین میزان کابوس های شبانه را نیز کاهش خواهد داد.

 

 

در این مقاله درباره رنگ ممنوعه برای طراحی اتاق خواب و رنگ های توصیه شده در علم فنگ شویی حرف زدیم. اما یادتان نرود که در کنار انتخاب مناسب رنگ ها، عوامل دیگری نیز در ایجاد تعادل و توازن در اتاق خواب دخیل هستند. به طور مثال نورپردازی اتاق خواب، استفاده از آثار هنری مثل تابلوهایی با مناظر آرامش بخش همه این ها در کنار هم باعث به وجود آمدن تعادل در اتاق خواب می شود. که در مقاله ای جداگانه به زودی دررابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

 

 

بازدیدها: 0